Kā iebraukt Baltkrievijā ar savu auto?

2010. gada novembrī devos ceļojumā uz Baltkrieviju, turklāt biju izvēlējies braukt ar savu automašīnu.
Tā kā procedūra nebūt nav vienkārša un tās iepriekšēja zināšana ļaus ātrāk šķērsot robežu, šeit apraksts, kas ir jādara.

Pirms brauciena

Apdrošināšana

Auto

Latvijā iegādātā OCTA apdrošināšanas polise nav derīga Baltkrievijā, tādēļ ir jāiegādājas zaļā karte, kas derīga arī šai valstij. Minimālais apdrošināšanas termiņš ir 15 dienas.
Man lētākais sanāca Baltikums; ir ieteicams aptaujāt vairākus apdrošinātājus, cenas var atšķirties.
Ja iebrauksi Baltkrievijā caur Lietuvu, atceries paņemt līdzi arī parastās OCTA polises izdruku.

Cilvēkiem

Iebraucot Baltkrievijā, jābūt veselības apdrošināšanai. Tas nav dārgi (6 dienas maksā ~2ls), bet uzmanīgi jāizvēlas, kurā kompānijā apdrošināties. Lai polise būtu derīga, kompānijai jābūt līgumam ar Baltkrievu "Белгосцтрах". Pašlaik tādas ir: BALVA, BTA, ERGO, SEESAM, BALTIKUMS.
 
Papildus informāciju par iebraukšanas procedūru un apdrošināšanu var atrast Baltkrievijas vēstniecības tīmekļa vietnē: http://www.latvia.belembassy.org/rus/questions/visa/insurance/

Pilnvaras

Ja auto ir ņemts līzingā, tā īpašnieks formāli ir līzinga firma. Tādēļ vajadzīga notariāli apstiprināta pilnvara ar tulkojumu krievu valodā.

Ceļā

Iebraukšana

Uz Lietuvas-Baltkrievijas robežas joprojām darbojas divu robežu princips - vispirms izbraucam no Lietuvas, tad iebraucam Baltkrievijā. Tās valsts robeža, no kuras pašlaik brauc ārā, būs ātrākā daļa, otra robeža - ilgākā daļa.
Ja, aizbraucot uz Medininkai robežpunktu, tur ir liela rinda, ir vērts mēģināt pārbraukt uz Lavoriškės - tur rinda varētu būt īsāka.
 
Tā kā tu brauc ar savu auto, tad jāizvēlas "Goods to declare" rinda. Tavs auto ir tava ievedamā prece, kas jādeklarē. Oficiāli skaitās, ka auto tiek uz laiku importēts Baltkrievijā un, braucot ārā no valsts, atkal eksportēts. Vēlams izbraukt pa to pašu robežpunktu, pa kuru iebrauci Baltkrievijā. To var arī nedarīt, bet tas skaitās "importa preces tranzīts", kas ir maksas pakalpojums.
 
Pēc Lietuvas robežas būs pirmais baltkrievu postenis. Tur jāuzrāda vadītāja pase un auto tehniskā pase. Tiks izsniegta lapiņa, kas būs nepieciešama visās iebraukšanas procedūrās. Uz tās zīmogu uzspiedīs visas iesaistītās instances.
 
Piebraucot pie muitas posteņiem, vari droši nolikt savu auto kādā vietā, kur tas nevienam netraucēs (Lavoriškės - Katlovka robežpunktā ir stāvvieta).
Pēc tam:
 • Dodies iekšā muitas ēkā un meklējam "ВелТаможСервис" lodziņu. Tur jājautā par procedūru, kas saucas "временний ввоз" (īslaicīga ievešana). Par to bus jāmaksā ap 6000 baltkrievu rubļu, t.i. aptuveni 1Ls
 • Par ievešanu jāsamaksā turpat iekšpusē pie bankas lodziņa, kas atrodas blakus.
 • Pēc tam jāiet ārā un jāmeklē lodziņš "Транспортная инспекция". Tur noformēs izziņu par autotransporta ievešanu valstī. Tur arī jāuzrāda apdrošināšanas zaļā karte.
 • Tad var doties pie lodziņa "таможня". Tur tevi izlamās, ka neesi aizpildījis ievešanas deklarāciju un iedos deklarācijas blanku. Aizpildi deklarāciju, visos citos lauciņos var rakstīt, ka netiek ievests, bet jāatceras pie vieglā auto pierakstīt, ka tāds tiek ievests.
 • Tagad var vēlreiz pievērsties "таможня" lodziņam. Tur saņemsi zīmogu uz iebraukšanas lapiņas.
 • Tagad visi auto esošie pasažieri var doties uz "passport control" (šis lodziņš, šķiet, bija ar angļu uzrakstu). Jāuzrāda pase un veselības apdrošināšana.
 
Ar visu dokumentu komplektu beidzot var mēģināt šķērsot robežu. Muitniekam/robežsargam būs jāuzrāda auto bagažnieks un, protams, par visu jāatbild, ka "personīgas mantas".
 
Pēc robežas šķērsošanas pie tevis paliek:
 • Puse no A4 lapas par auto īslaicīgu ievešanu
 • A6 izmēra lapiņa, ko saņēmi transporta inspekcijā.

Izbraukšana

Izbraukšanas procedūra ir vienkāršāka nekā iebraucot. Atkal saņemsi lapiņu, uz kuras jāsavāc zīmogi. Secība līdzīga:
 • "Транспортная инспекция" lodziņš - vēlreiz jāuzrāda zaļā karte un iebraukšanas brīdī saņemtā lapiņa.
 • "Таможня" - saņemsi zīmogu, ka esi izvedis
 • Pasu kontrole. Pasu kontroles vīriņš arī ieskatīsies auto bagažniekā.
Tagad var braukt uz Lietuvas pusi. Pa ceļam pie pēdējā baltkrievu posteņa jāatdod lapiņa ar zīmogiem.
 
Iebraukšana Lietuvā  - sekojam norādēm un viss būs vienkārši. Lietuviešu muitnieki var uzdot jautājumus par cigaretēm, alkoholu u.c. muitojamām lietām, ko ved līdzi.
Comments